
Złożyłeś/aś deklarację przystąpienia do Państwowego Egzaminu Potwierdzającego Kwalifikacje w Zawodzie? Zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Niewątpliwie z Dyplomem potwierdzającym kwalifikacje w danym zawodzie w ręku – masz szansę na nową lepszą pracę i wyższe zarobki.
Jak wygląda część pisemna?
Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawidłowa.
Jak wygląda część praktyczna?
Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym. Czas trwania części praktycznej egzaminu zawodowego jest oddzielnie określony dla każdej kwalifikacji. Dodatkowo na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma 10 minut, których nie wlicza się do czasu trwania części praktycznej egzaminu zawodowego.
Jakie warunki należy spełnić, aby zdać egzamin?
Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:
- z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum 20 punktów), oraz
- z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.
Wynik egzaminu zawodowego ustala i przekazuje komisja okręgowa.
Jaki dokument otrzymuje się po zdaniu egzaminu?
Zdający, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez komisję okręgową.
Osoba, która posiada świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz posiada odpowiedni poziom wykształcenia otrzymuje Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Na wniosek absolwenta do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez pracodawców i instytucje zagraniczne.
Na naszej stronie www.spo.edu.pl w zakładce Strefa Słuchacza > Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie znajdują się terminy wszystkich egzaminów zawodowych w sesji czerwiec-lipiec 2018 r.
Warto zerknąć na przykładowe zadania z poprzednich lat, aby jak najlepiej przygotować się do Egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Na platformie Moodle (zakładka Strefa Słuchacza > Nauka online) przy każdym zawodzie znajdziecie arkusze egzaminacyjne z odpowiedziami z części pisemnej i praktycznej z poprzednich lat . Rozwiązywanie takich zadań pozwoli wam na podwyższenie umiejętności analizowania i sprawnego rozwiązywania arkuszy egzaminacyjnych. Będziecie mieli okazję oswoić się z wyglądem arkusza egzaminacyjnego i sprawdzenie jak poradzilibyście sobie na prawdziwym egzaminie.
Instrukcję jak znaleźć materiały i arkusze znajdziesz TUTAJ.
W razie jakichkolwiek pytań, pamiętajcie – służymy pomocą ☺