Jak radzić sobie ze stresem

Naszemu życiu nieuchronnie towarzyszy stres. Jeśli ostatnio zdawałeś egzamin maturalny albo wkrótce zdajesz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, na pewno wiesz o czym mówię... Jeśli ostatnio starałeś się wypaść jak najlepiej na rozmowie kwalifikacyjnej, bądź byłeś w jakiś inny sposób oceniany, to uczucie nie jest Ci obce… Lista stresujących wydarzeń jest doprawdy długa: zwolnienie z pracy, zmiana statusu finansowego, konflikty w rodzinie , wysoki kredyt, wykroczenie prawne, itp.

Nie zapominajmy jednak, że stres ma też dobre strony. Z fizjologicznego punktu widzenia poprzez podniesienie tętna i przyspieszenie oddechu, które następuje w takiej sytuacji, otrzymujemy informacje, że coś się dzieje. W sytuacji zagrożenia stres mobilizuje nasze ciało do obrony lub ucieczki. Wskazuje też co jest dla nas ważne, na co mamy zwrócić uwagę. Stres jest naturalnym mechanizmem motywacyjnym.

Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji, kiedy stres zaczyna być długotrwały, bo wtedy zaczyna być szkodliwy. Powoduje osłabienie organizmu, choroby, kłopoty z koncentracją, osłabia relacje z innymi ludźmi i obniża poziom szczęścia i wewnętrznego spokoju. Tempo zmian w dzisiejszych czasach jest bardzo duże i warto zadbać o swoje zasoby, aby stawić czoła wyzwaniom, które nas spotykają.

Pozytywne myślenie

Oto kilka sposobów na kontrolę swoich emocji i opanowanie stresu:

  1. Interpretuj sygnały, które otrzymujesz. Jeśli np. jesteś nieszczęśliwy w pracy, pomyśl, czy nie powinieneś jej zmienić. Z pewnością pomoże Ci zdobycie dodatkowego dyplomu technika w szkole policealnej albo certyfikat na renowowanym kursie w Zaocznej Szkole dla Dorosłych „PRYMUS” w Białymstoku - i w końcu będziesz wykonywał/a zawód, który lubisz.

  2. Nie mierzmy się ze stresem sami. Jeśli czujemy, że nie damy rady, poprośmy kogoś o pomoc. Osoba niezaangażowana w problem emocjonalnie, zawsze będzie widziała go inaczej. Po prostu będzie wydawał się jej łatwiejszy do rozwiązania.

  3. Zadbaj o wysiłek fizyczny. W czasie ćwiczeń wyzwalają się w organizmie endorfiny, które powodują, że jesteś w dobrym nastroju.

  4. Badania potwierdzają, że takie aromaty jak: pomarańczowy (często wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych), cytrynowy (rozpylany np. w japońskich biurach), czy lawendowy powodują obniżenie poziomu stresu. Nie zapominaj też o zielonej herbacie, która zawiera l-teaninę i wpływa korzystnie na nasz nastrój.

  5. Otaczaj się dobrymi ludźmi, nie zapominaj o kontakcie z naturą. Wzmacniaj siebie, nie działaj destruktywnie. Przynajmniej raz na jakiś czas odpocznij, odłóż laptop, telefon, zrelaksuj się. Czy słyszałeś o zjawisku fonoholizmu? Okazuje się, że spędzenie dnia bez telefonu komórkowego jest czymś niewyobrażalnym dla co trzeciego nastolatka. Nie przeforsowujmy możliwości swoich procesów poznawczych.

  6. Oswajaj stres: „trening czyni mistrza”. Pamiętaj o oddychaniu, kontrolowaniu się, odreagowywaniu, odpoczynku i dystansowaniu się.

  7. Zachowaj spokój. Napisz co czujesz. Czy wiesz, że większość ludzi, po przeczytaniu swoich zapisek po godzinie zmienia swoją wypowiedz na mniej emocjonalną o połowę?

  8. Staraj się unikać hałasu. Badania wykazują, że dzieci narażone na oddziaływanie stałego hałasu, wywołanego np. przez samoloty, mają wyższe ciśnienie krwi, łatwiej się dekoncentrują i są bardziej skłonne do poddawania się, gdy napotykają jakieś trudności.

  9. Bądź optymistą i nie poddawaj się w rozwiązywaniu swoich problemów. Różnica między optymizmem a pesymizmem jest zabawna: optymista dostrzega ciastko z dziurką, natomiast pesymista, dostrzega tylko dziurę.

Mamy spory wpływ na to, czy stres będzie nam pomagał, czy przeszkadzał. Po prostu “Pogódź się z tym, że nie możesz napisać historii na nowo, zmienić przeszłości ani sprawić, że w cudowny sposób wszystko zacznie się toczyć po twojej myśli” (J. Davidson, 2000, s.21).

Bibliografia

Dawidson Jeff, Kontrola stresu, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2000