Białowieża

Białowieża

Pogoda w sierpniu nas rozpieszcza, więc warto z niej skorzystać i wybrać się do okolicznych miejsc, które zaserwują Wam mnóstwo atrakcji. Dziś postaramy się Wam przybliżyć miejscowość położoną w samym sercu unikatowej Puszczy Białowieskiej. Białowieża, bo o niej tu mowa, to zagubiona wśród starych lasów osada, która choć leży na uboczu, to jest znana i oblegana przez turystów z całego świata.

Na pewno Waszym pierwszym skojarzeniem z Białowieżą były żubry - gatunek, który niekwestionowanie jest królem tego miejsca. Te największe żyjące w Polsce zwierzęta, w czasie I wojny światowej zostały wybite przez miejscowych kłusowników i niemieckich żołnierzy. Ocalały zaledwie trzy sztuki, które znajdowały się w Pszczynie w zwierzyńcu książąt von Pless. W 1929 roku podjęto działania mające na celu przywrócenie populacji żubra, wtedy też powstał Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży, który jest punktem obowiązkowym wycieczki w to piękne miejsce. Dziś żyje tu ok. 700 przedstawicieli tego gatunku, oprócz żubrów można tam zobaczyć również jelenie, łosie, dziki, wilki, rysie oraz niezwykle rzadkie koniki polskie. Tylko tam będziecie mieli okazję ujrzeć na własne oczy żubronia, czyli krzyżówkę żubra z bydłem domowym, który budzi większy respekt niż żubr, jest bowiem potężniejszy i cięższy.

Żubroń

Żubroń w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży
(źródło: www.wikipedia.org)

Dla ceniących łono natury mamy kolejną atrakcję – Park Pałacowy. Park ten powstał na przełomie XIX i XX wieku wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji i został urządzony w stylu ogrodu angielskiego. W parku podziwiać można ok. 90 gatunków drzew i krzewów, wśród nich dąb czerwony, dąb błotny, modrzew japoński, brzozę papierową, choinę kanadyjską, daglezję i jodłę balsamiczną. Wiele spośród nich to rośliny obcego pochodzenia. W samym sercu Parku Pałacowego znajduje się muzeum z wieżą widokową, najstarszy zachowany budynek w Białowieży oraz inne zabudowania z czasów rezydencji carskiej, takie jak stajnia czy brama pałacowa. Muzeum w ciekawy sposób przybliża odbiorcom białowieską florę i faunę, obiekt zwiedza się ze słuchawkami, dzięki którym lektor opowiada nam o tym co widzimy, a efekty świetlne dopełniają całości. W południowej części parku pałacowego znajdują się dwa stawy, a rosnąca przed budynkiem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego grupa starych dębów to - jak głosi legenda - pozostałość pogańskiego, świętego gaju. Park pałacowy można zwiedzać, spacerując po okrągłej ścieżce, wzdłuż której ustawione są tablice z informacjami o spotykanych roślinach, obiektach, o historii parku oraz miejscowości. Taki przyjemny spacer to przepis na idealną niedzielę. Może uda Wam się nawet dojrzeć żubra, który podobno często przechadza się po polanie w ogrodzie.

Park Pałacowy

Źródło: http://www.ciekawepodlasie.pl/info.htm#80/pl/p/park_palacowy

W parku można tez podziwiać piękną perełkę wschodniej architektury - drewniany dworek z 1845 roku. Dworek wybudowano na potrzeby rządu Gubernatora Grodzieńskiego i postawiono go w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się dwór Augusta III Sasa. W budynku zatrzymywali się najwyżsi przedstawiciele administracji państwowej, gościem często był tu również sam Aleksander II. Jest to najstarszy budynek w całej Białowieży.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego (wybudowany w 1845 roku)
(źródło: www.wikipedia.org)

Dla poszukiwaczy przygód mamy Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich w Puszczy Białowieskiej koło Białowieży. Jest to ścieżka edukacyjna o długości około 500 m, wytyczona drewnianą kładką prowadzi przez Puszczę, wśród dębów w wieku od 150 do 500 lat. Te wspaniałe okazy starodrzewia porastają w uroczysku Stara Białowieża. Wiekowe dęby, noszą imiona władców Polski oraz Litwy, którzy kiedyś spotykali się w Puszczy Białowieskiej na polowaniach, takie jak Giedymin, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Stefan Batory, Trojden, Witold czy Barbara Radziwiłłówna. Przy każdym drzewie stoją tabliczki z jego wiekiem i rozmiarami oraz z krótką informacją o władcy, od którego nosi nazwę. Przemierzając ten szlak macie okazję podziwiać nie tylko piękne drzewa, ale i poznawać historię Puszczy Białowieskiej, Polski oraz Litwy. Przejście takim szlakiem dostarcza magicznych wrażeń oraz daje niesamowitą możliwość obcowania z przyrodą, która od tysięcy lat radzi sobie bez ingerencji człowieka.

Szlak Dębów Królewskich

Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich - Stara Białowieża
(źródło: www.wikipedia.org)

Białowieża to unikalne miejsce, gdzie czas na chwilę się zatrzymuje. Jeden dzień na pewno nie wystarczy na dogłębne poznanie tego miejsca, gdzie można poczuć bliskość natury i pooddychać innym powietrzem. Niesamowite okazy zwierzyny, roślinność, śpiewające ptaki - takie otoczenie sprzyja odpoczynkowi, ucieczce od codziennej gonitwy i spojrzenia na świat na nowo. Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszej propozycji na spędzenie wolnego weekendu na łonie natury i chętnie wybierzecie Białowieżę, bo jest to miejsce, które zdecydowanie każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Skansen w Białowieży