Blog

Prymus
Szkoły policealne już dawno przestały być traktowane jako wyjście awaryjne.

Bogata oferta kierunków (np. Technik Ochrony, Technik Administracji, Technik BHP, Opiekun DPS) przyciąga co roku coraz więcej Osób, które chcą pogodzić naukę z pracą. Zasada jest prosta, w tygodniu pracuje, w weekend stawiam na swoje wykształcenie.

Szkoła jest bezpłatna, kadra wykwalifikowana, pracownie bardzo dobrze wyposażone,  zaś dostęp do materiałów edukacyjnych - bezpłatny.

client 3691432 960 720

Szkoła policealna to również dobra propozycja dla Osób, które zdecydowały, że chcą się przebranżowić i zdobyć nowe umiejętności. Potwierdzona dyplomem wiedza jest dobrą karta przetargową przy szukaniu pracy. Pod koniec nauki odbywa się egzamin zawodowy, dlatego pracodawcy mają pewność, że określona Osoba ma odpowiedni zasób wiedzy i kwalifikacji na dane stanowisko.

Rekrutacja do szkoły policealnej nie jest trudna, wystarczy mieć świadectwo ukończenia liceum (nie jest potrzebna zdana matura). Dodatkowo otrzymasz legitymacje szkolną oraz bezpłatne zaświadczenia do ZUS, KRUS, MOPS. Będziesz odbywał praktyki i otrzymasz świadectwo ukończenia szkoły na druku MEN, uznawane przez instytucje polskie i europejskie.

Postaw na szkołę z ponad 20 letnią tradycją.  Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszego Liceum Ogólnokształcącego Zaocznego dla Dorosłych.

https://www.spo.edu.pl/szkola-policealna.html
Prymus

Wakacje co prawda znajdują się już na półmetku, jednak nadal mamy mnóstwo czasu, który możemy wykorzystać na odpoczynek czy ekscytującą atrakcję.  Wakacje to jest ten moment, w którym wszystkie rzeczy odkładane „na później”, „do zrobienia”, można nareszcie zrobić.


1. Wyśpij się!

Nic bardziej nie kojarzy się z wakacyjnym lenistwem, niż wylegiwanie się w łóżku do południa. I nawet, jeżeli na co dzień jesteśmy zajęci pracą, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w któryś dzień wolny od pracy całe przedpołudnie spędzić w łóżku. W końcu są wakacje!

spanie ludzie

2. Oglądaj gwiazdy pod gołym niebem.

W wakacje oprócz upalnych dni, są też ciepłe noce, w dodatku są to noce spadających gwiazd.  Łap więc koc, poduszki,  wybierz się na pole, za miasto i oglądaj nocą perseidy. Pamiętajcie, by po każdej zauważonej przez Was spadającej gwieździe pomyśleć życzenie!

 spadajace gwiazdy

3. Wybierz się na wycieczkę rowerową.

Wpłynie to korzystnie nie tylko na Twoje zdrowie fizyczne, ale również dostarczy Ci ogromnej dawki witaminy D, której dostarczy Ci słońce. Dodatkowo spędzisz czas na łonie natury, podziwiając przy tym malownicze krajobrazy. W Internecie są dostępne różne trasy biegnące dookoła miast, te krótsze i dłuższe, które można wykorzystać.

rowery

 4. Odwiedź bliskich.

Każdy z nas ma bliskich, z którymi widuje się tylko w święta i urodziny.  Czas to zmienić. Odwiedź rodziców, dziadków, siostrę lub brata, nawet, jeżeli mieszkają daleko. Będzie to dobra okazja do spotkania i zacieśnienia więzi między Wami.  Kiedy jak nie w wakacje? 

przyjaciele

 5. Wybierz się na wycieczkę po mieście.

Wydaje Ci się, że znasz swoje miasto jak własną kieszeń? Wybierz się na spacer, podczas którego pozwolisz sobie zgubić się w jego uliczkach, zobaczyć coś, na co nigdy dotąd nie zwracało Twojej uwagi. Jeżeli okaże się, że nie wiesz gdzie jesteś, pamiętaj, Twój telefon ma GPS!

zwiedzanie miasta

6.Znajdź czas na wakacyjną imprezę.

W ciągu roku nie masz czasu żeby wyjść ze znajomymi na imprezę plenerową?  W wakacyjne weekendy w każdym mieście odbywa się mnóstwo imprez, większość z nich oferuje bezpłatny wstęp. Nawet, jeżeli na wakacje zostajesz w mieście, wybierz się z grupą znajomych na koncert, imprezę na plaży miejskiej czy dyskotekę pod gwiazdami. Nie zapomnij o wygodnych butach do tańczenia!

 audience 1853662 960 720

7. Wybierz się na piknik.

Każde z miast i miasteczek posiada miejsca, do których można wybrać się na piknik. Może to być park, bulwary czy plaża miejska. Weź koc, przekąski, coś do picia i w drogę!  Możesz zaprosić przyjaciół do spędzenia czasu razem, dla introwertyka samotne rozwiązywanie krzyżówek na kocyku też brzmi fantastycznie!

piknik

 8. Przeczytaj książkę.

W ciągu roku wiele osób nie ma czasu na czytanie książek. Zawsze znajdują się wytłumaczenia typu „jestem zmęczona”, „nie mam czasu”. A szkoda, ponieważ czytanie książki nawet przez chwilę to jakiś rodzaj odskoczni, odpoczynku od życia codziennego.  Podczas wakacji postaraj się przeznaczyć czas na lekturę, czy to wcześniej przeczytaną, czy zupełnie nową.

czytanie ksiazki

 9. Odwiedź miejsce, które zawsze chciałeś zobaczyć.

Każdy z nas ma miejsca,  w których nie był jeszcze nigdy, ale zawsze chciał je zobaczyć. Może to być dalsza wycieczka, za granicę czy w góry, ale też bliższa, do których można dojechać autobusem czy rowerem, np. skansen za miastem. Pora odwiedzić nowe miejsca.

podróż

 10. Spróbuj czegoś nowego.

Jazda konno, gra na gitarze czy szydełkowanie? Być może to czas na rozpoczęcie nauki w szkole? Może dojdziesz do wniosku, że inwestycja w siebie przyniesie Ci największe korzyści?  Zapisz się do szkoły policealnej, np. na kierunek Technik Administracji , Technik BHP oraz Technik Ochrony lub do Liceum Zaocznego.  Jest to świetna alternatywa dla osób, którym brakuje czasu w ciągu tygodnia.  Nie będzie bardziej odpowiedniego momentu na własny rozwój, który, któż to wie, może zmieni Twoje życie? Powodzenia!

gitara

 

Prymus

woman 570883 1280

 

Zbudujemy nasz dom na piasku

Pandemia jest w pełnym rozkwicie. To, co wszyscy myśleliśmy, że po kilku miesiącach, najwyżej roku, będzie już za nami, rozstawia nas jak pionki w chińczyku. A gdy tylko zbliżamy się do „domu”, ktoś na nas nadepnie, wyrzuci z planszy i trzeba gnać od nowa całe okrążenie. A najgorsze jest to, że nie ma jak od tej gry odejść. Nawet jak chcemy porzucić tę „zabawę”, nie mamy możliwości, by wstać i odejść od stołu.

Ale, żeby nie było nudno, Internet od roku tętni magicznymi poradami: „5 sposobów jak zrzucić 5 kg w czasie pandemii!”, „10 pasji, które możesz rozwinąć w domu” czy „milion książek, które możesz przeczytać na kwarantannie”. Jednak wielu osobom, tego rodzaju artykuły robią więcej szkody niż pożytku. Wpajają przekonanie, że cały czas trzeba być wydajnym i efektywnym, tworzą swoistą „religię produktywności”, która zadomowiwszy się na Zachodzie wkroczyła do Polski.

 

Czasami trzeba jednak odetchnąć. Uwolnić się od błyskotliwych rad „internetowych mędrców” i choćby na moment skupić się na własnych potrzebach. Nie oszukujmy się – pandemia jest patowym doświadczeniem. I faktem jest, że ci, dla których największym problemem jest za mało seriali na Netflixie powinni czuć się cudownie. Teraz liczy się zdrowie własne i najbliższych, ochrona całego społeczeństwa i pracowników służby zdrowia. Niestety, świadomość bycia w relatywnie lepszej sytuacji niż inni nie sprawi, że my poczujemy się lepiej. Dlatego poważnie należy się zastanowić nad tym, co w tych okolicznościach zrobić. Jak zadbać o samych siebie, by przyniosło to wytchnienie już teraz oraz spokój i dobre samopoczucie, gdy świat powróci do względnej normalności.

 

rest 5519781 1280

Wdech i wydech. Odetchnij. Napij się herbaty. Zrób sobie przerwę. Skup się na sobie. To, co się dzieje przytłacza wszystkich. I jest to zupełnie naturalne. Fakt, że po pandemii wyjdziesz z domu ze zdrowymi płucami nie jest zwycięstwem, gdy w międzyczasie załamie Ci się psychika. Znajdź moment, dzień, by pomyśleć tylko o sobie. Idź na spacer z psem, bratem, koleżanką. Nakarm kaczki pływające nieopodal domu. Obejrzyj film. Zrób największy w historii domek z kart (może tym razem Ci się uda). Posadź kwiatki. Ale przede wszystkim, pozbądź się poczucia winy, że nie robisz tego, co konieczne. Że jesteś trochę w tyle z terminami. Że nie masz tyle energii do nauki i zamiast 5 na ostatnim egzaminie dostałeś 4. Że jak masz chwilę, to powinieneś umyć okna, odmalować ściany i dobudować piętro. Że nawet pismo w zeszycie jest jakieś krzywe. Wszystkie te rzeczy i milion innych dobijają teraz trochę bardziej niż zazwyczaj. I nie jest to anormalne czy infantylne – to jest ludzkie. Żyjemy jak Ptaszki w klatce Krasickiego – przyzwyczajeni do wolności i wakacji all inclusive, dusimy się, gdy mija kolejna godzina w domowych czterech ścianach. Gdyby to chociaż były ściany jakiejś dobrej restauracji…

 

positive 4907261 1280

 
Tak jak nigdy wcześniej, dla naszego własnego dobra, powinniśmy nauczyć się cierpliwości. Cierpliwości i łagodności dla samych siebie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, nie ma potrzeby nagradzać się dziewiątym pączkiem. Jednak musimy obdarzyć samych siebie wyrozumiałością. Przychodzi dzień bądź tydzień, gdy czujemy się nędznie a nasz poziom energii i chęci do życia wydaje się ujemny. Wtedy największym zadaniem w naszym kalendarzu jest PRZEŻYĆ. I to też trzeba nauczyć się doceniać. Nie jest to miejsce na filozoficzne mądrości, że gorsze chwile uczą nas bardziej doceniać te lepsze. Jeszcze będzie dobrze. Pójdziemy wszyscy na spacer, spotkamy się w kawiarni, a może nawet wspólnie zaśpiewamy na jakimś koncercie. Ale najpierw musimy przeżyć dzisiaj. I dobrze by było, gdyby nasza głowa wyszła z tego bałaganu cało.
Prymus

Wakacyjne Mazury – cuda natury

  12 sierpień 2020
Kobieta płynąca kajakiem

Spływ kajakowy Mazury

Spływy kajakowe Krutynią przez Mazury to doskonała forma aktywnego spędzania wolnego czasu zarówno dla miłośników wodnych przygód, jak i dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił po raz pierwszy. Nurt rzeki należy do bardzo wolnych, a sama trasa charakteryzuje się niskim stopniem trudności, ale jednocześnie wielką różnorodnością. Krutynia spływy kajakowe – to idealne rozwiązanie dla rodziny z dziećmi. Jest to również idealna okazja do spotkania się z grupą znajomych z liceum bądź szkoły policealnej.

Prymus

Lęk egzaminacyjny

  26 maj 2020
Chłopiec zakrywający się poduszkami

Strach przed egzaminem? Kilka słów o lęku egzaminacyjnym

Egzaminy są stałym elementem życia, towarzyszą człowiekowi od dzieciństwa (egzamin ósmoklasisty, matura, sesja, testy kwalifikacyjne; prawo jazdy). Lęk egzaminacyjny, to lęk który utrudnia funkcjonowanie przed i w trakcie trwania ważnego dla nas sprawdzianu. Lęk może wpływać na nasze myśli, nastrój, a w szczególności na zachowanie podczas egzaminu. Jest to zjawisko dość powszechne wynikające z obaw przed poniesieniem porażki i niesprawdzeniem się.

Prymus
Człowiek oglądający obrazy w muzeum lub galerii sztuki

Koronawirus. Siedzisz w domu, ale chcesz spędzać czas ciekawie? Prócz oglądania spektakli i filmów, czytania książek możesz zwiedzać muzea online. Te w Białymstoku i w regionie!

Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które można zwiedzić nie wychodząc z domu :)

Prymus
Planeta Ziemia z założoną maseczką chirurgiczną

Hasło „zostań w domu” jest w chwili obecnej dobrze znane dla nas wszystkich. Wszystko wskazuję na to, że w ciągu najbliższych dni, czy tygodni niewiele się zmieni. Niektórzy tęsknią za spotkaniami ze znajomymi, za wyjściem do kina, czy teatru, za szkołą i dotychczasowym życiem. Inni z kolei cieszą się, że mają więcej czasu na spędzenie go z bliskimi, gdyż do tej pory żyli w ciągłym w biegu. Jedno jest pewno, świat wyhamował, a my wraz z nim.

Prymus
Ludzie ucztujący przy stole

Czy zastanawiałeś się nad tym, dlaczego tak jest, że jednych lubimy bardziej, a drugich mniej? Czy zauważyłeś, że np. rozpoczynając naukę w liceum zaocznym dla dorosłych, albo szkole policealnej, poznajesz nowych ludzi i niektórzy stają się bardziej bliscy dla Ciebie niż pozostali?

Prymus

Rowerem przez Podlaskie cz. 2

  9 sierpień 2019
Człowiek jadący wieczorem na rowerze

Przyszło lato, a to doskonały czas na podróże rowerem. Dla tych, którzy planują wycieczkę jednośladem sporządziliśmy kilka przykładowych tras rowerowych.

Prymus
Kajak na wodzie

Spływ kajakowy to doskonały pomysł na spędzenie letniego weekendu ze znajomymi, rodziną. Jest to również alternatywa weekendowego, aktywnego odpoczynku z dala od zgiełku miasta. To odpoczynek na łonie dzikiej natury, podziwianie parków narodowych i krajobrazowych. Można po drodze zobaczyć sielskie krajobrazy podlaskich wsi, zrelaksować się płynąc puszczańskimi rzekami.

Dane kontaktowe

Szkoła Policealna i Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych

Serwis wykorzystuje pliki cookie.

Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookie można znaleźć w polityce plików cookie Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Napisz do nas