Kajak na wodzie

Spływ kajakowy to doskonały pomysł na spędzenie letniego weekendu ze znajomymi, rodziną. Jest to również alternatywa weekendowego, aktywnego odpoczynku z dala od zgiełku miasta. To odpoczynek na łonie dzikiej natury, podziwianie parków narodowych i krajobrazowych. Można po drodze zobaczyć sielskie krajobrazy podlaskich wsi, zrelaksować się płynąc puszczańskimi rzekami.

Wśród rzek odpowiednich na szlak kajakowy znalazły się:

  • Czarna Hańcza wraz z Kanałem Augustowskim;
  • Szlaki kajakowe dorzeczami Supraśli i Bugu;
  • Spływ kajakowy rzeką Rospudą;
  • Spływ kajakowy Bugiem;
  • Spływ Kajakowy Narwią.

Przygotowaliśmy specjalnie dla Was zestawienie najpopularniejszych szlaków idealnych na spływ kajakowy w województwie podlaskim.


Czarna Hańcza wraz z Kanałem Augustowskim

Czarna Hańcza - największa rzeka Suwalszczyzny, lewobrzeżny dopływ Niemna – ma długość 147 km (z czego 30 km na terenie Białorusi). Jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce. Rzeka dość szeroka o łagodnym nurcie ułatwiającym płynięcie; łagodne zakola i zakręty, miejscami przewalone drzewa dające się opłynąć.

Meandruje pośród łąk i borów Puszczy Augustowskiej.

Trasy łatwe, dostępne dla początkujących i do płynięcia z małymi dziećmi. Wypływa ona z jeziora Hańcza i przepływa przez największe jezioro Suwalszczyzny – Wigry, które zlokalizowane jest w centrum Wigierskiego Parku Narodowego. Najcenniejszym zabytkiem położonym nad Wigrami jest klasztor pokamedulski, służący obecnie turystom. Po przecięciu jeziora rzeka silnie meandruje na przemian pośród malowniczych borów Puszczy Augustowskiej i bagnistych łąk puszczańskich wsi. W Rygoli rzeka łączy się z systemem wodnym Kanału Augustowskiego – od 1968 r. objętego ochroną jako unikatowego w skali europejskiej dzieła budownictwa wodnego (sztuki inżynierskiej). Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna, liczy 101,3 km długości, z czego 80 km znajduje się po stronie polskiej. Kajakarze na szlaku pokonują 7 śluz, w tym jedną dwukomorową w Paniewie.

Trasa spływu od jeziora Wigier wynosi ok. 90 km. Trasa niezbyt trudna, dostępna dla początkujących; rzeka szeroka o dosyć szybkim prądzie; łagodne zakola i zakręty, miejscami powalone drzewa dające się opłynąć. Szlak kajakowy w dużym stopniu zagospodarowany – stanice wodne, pola biwakowe, sklepy, punkty gastronomiczne.

Buda Ruska, Czarna Hańcza


Spływy kajakowe dorzeczami Supraśla i Bugu

W 2004 r. oznakowane zostały w Puszczy Knyszyńskiej szlaki kajakowe: Sokołdy i Supraśli. Trasa spływu Supraśli liczy 90 km, a Sokołdą 30 km (spływ można przedłuży dalej Supraślą). Po drodze jest wiele przeszkód terenowych co wpływa na atrakcyjność spływu. Mielnik, Siemiatycze i  Drohiczyn popularyzują od kilku lat spływy kajakami i tratwami Bugiem od Mielnika do Drohiczyna.

Bug Nur


Spływ kajakowy rzeką Rospudą

Bardzo atrakcyjny szlak kajakowy o różnorodnym charakterze – od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i przełomach z kamienistym dnem – do wolno płynącej wśród szuwarów rzeki nizinnej o zabagnionych brzegach. Przeszkody w postaci kamienistych płycizn z szybkim prądem oraz drzewa grodzące koryto rzeki, dla niektórych stanowią utrudnienia, zaś dla wprawionych wodniaków jest to dodatkowa atrakcja w czasie spływu.

Rospuda płynie z północy na południe, przepływa przez dziewięć jezior, przecinając dwie krainy: Pojezierze Suwalskie i Równinę Augustowską.

Na trasie mija się kilkanaście wsi i trzy dawne miasteczka: Filipów, Bakałarzewo i Raczki oraz warte obejrzenia miejsca takie jak ruiny pałacu Paca w Dowspudzie i Święte Miejsce (miejsce kultu religijnego).

Cały szlak, rozpoczynając od jeziora Czarnego, a kończąc w Augustowie liczy 74 km, w tym 21 km po wodach stojących.

Rzeka Rospuda


Spływ kajakowy rzeką Bug

Jedną z wielu atrakcji naszego powiatu są imprezy sportowo-rekreacyjne, jak chociażby Spływ Kajakowy rzeką Bug. Rok rocznie eskapada odbywa się na przełomie 21 – 24 czerwca, trasa spływu przebiega najciekawszym odcinkiem doliny rzeki zwanym Podlaskim Przełomem Bugu. Uczestnicy nie narzekają na brak przygód. Zmagania z nieprzewidywalną i nieokiełznaną naturą, kapryśną pogodą i własnymi słabościami dostarczają wszystkim niezapomnianych wrażeń. Urozmaiceniem jest zwiedzanie dziedzictwa kulturowego historycznych miejscowości regionu nadbużanskiego: Mielnik, Siemiatycze i Drohiczyn.

Milenik w którym bujna przyroda, nieskażone środowisko, przyjazny klimat nacechowany właściwościami leczniczymi oraz malowniczość terenu z różnicą poziomu rzędu 35-ciu pięter, bogata przeszłość historyczna, mozaika etniczna i wyznaniową, cechującą kresy oraz wiele innych dodaje wielkiego uroku Mielnikowi.

Drohiczyn dzięki symbiozie kultury z naturą jest szczególnie atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Można podziwiać zabytki starej architektury (XVII – XIX wiek): trzy kościoły (Drohiczyn to stolica diecezji), cerkiew, zabytkowe zespoły pozakonne, Górę Zamkową, oraz stare cmentarzyska.


Spływ kajakowy rzeką Narew

Trasa spływu prowadzi Górną Narwią łączącą trzy parki narodowe: Białowieski, Narwiański i Biebrzański.

Narew jest granicą etniczną gdzie stykają się elementy kultury polskiej, białoruskiej, ukraińskiej, tatarskiej i żydowskiej. Podczas spływu oprócz dziewiczej przyrody Doliny Górnej Narwi i Podlaskiego Szlaku Bocianiego można zwiedzić obiekty drewnianej architektury ludowej i sakralnej; kościoły, cerkwie, synagogę w Tykocinie. Dodatkową atrakcją na spływie są występy zespołów folklorystycznych; polskich, białoruskich, ukraińskich. Na życzenie turystów organizowane są zajęcia w glinie, słomie, wyrób kozich serów, degustacja potraw regionalnych. Noclegi i wyżywienie można zamówić na całej około 180 km trasie, lub popłynąć z własnymi namiotami. Spływ należy zaplanować na 10-12 dni.

Narew z prawym dopływem Biebrzą

Kajak i woda zdrowia ci doda! 😉