Człowiek jadący wieczorem na rowerze

Przyszło lato, a to doskonały czas na podróże rowerem. Dla tych, którzy planują wycieczkę jednośladem sporządziliśmy kilka przykładowych tras rowerowych.

Co ciekawe, Podlasie proponuje nie tylko wypożyczalnie sprzętu i doskonale oznakowane szlaki – ogromną popularnością cieszą się cykliczne imprezy rekreacyjno-sportowe, których organizuje się tu dziesiątki o każdej porze roku. Aktywność fizyczna w pięknych okolicznościach podlaskiej przyrody będzie dopełnieniem Waszego wspaniałego urlopu.

Dziś podpowiadamy Wam, jak można aktywnie urozmaicić wyjazd w poszczególnych miejscach.


Do Supraśla

Zachodzące słońce nad rzeką

Jest to jedna z najpopularniejszych tras wycieczek rowerowych mających początek w Białymstoku. Większość trasy prowadzi wygodną drogą rowerową, biegnącą wzdłuż drogi w kierunku Supraśla. Na miejsce można pojechać całą rodziną, należy jednak wziąć pod uwagę, że po drodze jest kilka większych wzniesień, które mogą sprawić problemy mniej doświadczonemu rowerzyście. Na szczęście można zrobić postój np. w Ogrodniczkach.

Trasę można pokonać zarówno wzdłuż, głównej drogi (przez większość trasy jest szeroka ścieżka rowerowa), ale także bocznymi drogami mijając jezioro komosa.

Do Supraśla można wybrać się również nieco okrężną drogą przez Wasilków, a następnie Studzianki.


Skansen i dinozaury – blisko Białegostoku

Muzeum Wsi

Trasa o długości 15,2 km przebiega przez następujące punkty: Białystok – Białostockie Muzeum Wsi – Park Jurajski Dinozaurów – Sielachowskie – Osowicze – Białystok. Jest doskonała na krótką wycieczkę rowerową poza Białystok, polecana m.in. rodzicom z małym dzieckiem w foteliku, tym bardziej, że po drodze jest Jurajski Park Dinozaurów, miejsce popularne wśród maluchów. Tuż przy granicy Białegostoku, przy szosie do Augustowa, mieści się Białostockie Muzeum Wsi – skansen, w którym można zobaczyć drewniane zabytki pochodzące z różnych okolic woj. podlaskiego.


Leśne jeziorka w Puszczy Knyszyńskiej i Supraśl

Drewniana ławeczka przy wodzie w lesie

Proponujemy wycieczkę rowerową trasą o długości 24,8 km i prowadzącą przez miejsca: Białystok – kolonia Grabówka – Trakt Napoleoński – jeziorko koło leśniczówki Zielona – leśniczówka Krasny Las – Supraśl – jezioro Komosa – żwirownia koło Ogrodniczek – Ogrodniczki – Białystok.

Na trasie:

  • jeziorko leśne koło leśniczówki Zielona
  • Święta Sosna w Supraślu
  • jezioro Komosa w Puszczy Knyszyńskiej
  • pagórki koło Ogrodniczek

Trasa po Puszczy Knyszyńskiej prowadząca obok dwóch pięknych, leśnych jeziorek. Doskonała dla osób, które chcą rekreacyjnie pojeździć po pod białostockich lasach i zobaczyć kilka ciekawych miejsc, np. Supraśl i jego zabytki. Warto zaplanować czas na obiad w tym urokliwym miasteczku.


Dolina Narwi, Tykocin, Pentowo, Kiermusy, Narwiański Park Narodowy

Zamek w Tykocinie

Podlaski Szlak Bociani o całkowitej długości 412 km przebiega przez trzy parki narodowe, w tym przez Narwiański PN, a jego motywem wiodącym są siedliska bociana białego, nierozerwalnie wpisanego w krajobraz Podlasia. Obwodnica rowerowa Narwiańskiego Parku Narodowego o długości 90 km prowadzi z kolei przez historyczne miasteczka takie jak Suraż, Tykocin i Choroszcz. Przeznaczony dla mniej doświadczonych rowerzystów Szlak Światowida wiedzie do historycznego zerwanego mostu w Kruszewie.

Szlaki piesze w dolinie Narwi to 325 km różnorodnych tras. Ich nazwy mówią same za siebie: Szlak Kolejarzy, Zygmunta Glogera, Włodzimierza Puchalskiego, Królowej Bony, Łukasza Górnickiego.

Jednak najbardziej godną polecenia formą odkrywania Narwiańskiego Parku Narodowego jest spływ kajakowy lub spływ łodzią – pychówką.


Puszcza Białowieska

Panorama Puszczy

Podobnie jak Puszcza Knyszyńska, tak i „Leśny Wawel”, czyli Puszcza Białowieska oferuje turystom malowniczo wytyczone trasy rowerowe i piesze o różnym stopniu trudności i długości. Puszcza to raj dla fanów kijków, czego dowodem jest doroczny Puchar Nordic Walking odbywający się we wrześniu na terenie Nadleśnictwa Hajnówka. Inną niebanalną atrakcją jest szlak transgraniczny przeznaczony dla rowerzystów. Kilka prostych formalności w ruchu bezwizowym i zaledwie 6 km od Białowieży przekraczamy granicę, aby na rowerze lub piechotą eksplorować białoruską część Puszczy Białowieskiej.