Kobieta płynąca kajakiem

Spływ kajakowy Mazury

Spływy kajakowe Krutynią przez Mazury to doskonała forma aktywnego spędzania wolnego czasu zarówno dla miłośników wodnych przygód, jak i dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił po raz pierwszy. Nurt rzeki należy do bardzo wolnych, a sama trasa charakteryzuje się niskim stopniem trudności, ale jednocześnie wielką różnorodnością. Krutynia spływy kajakowe – to idealne rozwiązanie dla rodziny z dziećmi. Jest to również idealna okazja do spotkania się z grupą znajomych z liceum bądź szkoły policealnej.

Szlak kajakowy rzeki Krutyni jest uznawany za najpiękniejszy w Polsce i najpopularniejszy w całej Europie. Spływ rozpoczyna się w  miejscowości Sorkwity kończy w Rucianem-Nida i liczy około 120km.

Trasy spływu

Cały Szlak Krutyni ma około 120 kilometrów. Ciągnie się od jeziora Warpuńskiego niedaleko Sorkwit, do miejscowości Ruciane-Nida. Najbardziej popularne trasy spływu są na samej rzece Krutynia które są podzielone na etapy:

  • Rezerwat jez. Krutynskiego – Ukta: 15km
  • Krutyń – Ukta: 12 km
  • Młyn – Ukta: 10km
  • Ukta – Nowy Most: 8km
  • Ukta – Iznota: 16km
Spływ kajakowy Mazury

Kraina Alkos - Azyl tylko dla dorosłych

Nie ma możliwości, żeby nie zobaczyć Krainy Alkos, kiedy płyniemy kajakiem przez mazurską Krutynię. Zakorzeniony w naturze dom stoi w spokojnym kącie zakrzywionej czasoprzestrzeni. Wstęp na teren tej oazy zieleni mają jednak nieliczni.

Zapaleni ogrodnicy, botanicy pasjonaci i Ci, którzy wyznają japońską sztukę czerpania mocy z przyrody poczują się tu jak u siebie. Degustatorzy nalewek, wielbiciele ciszy, amatorzy wiosłowania w siną dal oraz wędkarze ulotnych chwil są proszeni na pokład. Kraina Alkos woła ku sobie pogodnie patrzących na świat.

Kraina Alkos - domek

Siedlisko zostało zbudowane z szacunkiem dla piękna otaczającej przyrody. Do jego budowy oraz wykończenia wnętrz zastosowano tradycyjne materiały: glina, trzcina, słoma, wiklina, kamień, powalone przez wiatr drzewa.

Obiekt znajduje się w odległości 6 km od Parku Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Jezioro Mikołajskie znajduje się 10 minut jazdy samochodem od tego miejsca. Można wybrać się na spacer w pobliżu roślinności i rzeki lub dojść do centrum miasta oddalonego o około 1 km.

Kraina Alkos - most